Úvod » Baobab

Baobab


BAOBAB ovocie - plné vitamínu C a antioxidantov

 

Baobab (AdansoniaDigitata L.) je opadavý strom z čeľade slezovitých a vyskytuje sa prirodzene v Afrike a na Madagaskare. Strom je využívaný najmä ako zdroj vody a potravy pre domorodé kmene. Plody a listy sa už dlhé roky v prírodnej medicíne využívajú ako naturálnej liek na astmu, ako repelent proti komárom alebo na liečbu rôznych alergických kožných ochorení.

Plody a prášok z Baobabu

Plod baobabu, ktorý môže dorásť do veľkosti avokáda či žltého melónu, je na povrchu tvrdý, suchý, s hubovitou dužinou, ktorá ukrýva množstvo fazulovitých semien.

Nabitý vitamínom C: Plod je významným zdrojom vitamínu C ( 6 x viac ako pomaranče 2 x viac ako Goji) a vitamínu B6, ktoré spolu podporujú správne fungovanie imunitného systému. Jedna dávka10 g sušeného prášku Baobab dodá 33% dennej dávky vit. C.

Antioxidant: Antioxidačná hodnota ORAC pre Baobab je 1400 TE/g*, čo je 2 x viac ako u Acai Berry, 2,8 x ako CamuCamu, 5 x viac ako Maqui Berry, 10 x viac ako Goji, Fenoly, flavonoidy a taníny sú kľúčové zlúčeniny zodpovedné za zdravotné prínosy Baobabu, hoci mechanizmy ich pôsobenia neboli doteraz riadne identifikované. Fenolovým a flavonoidovým zlúčeninám sušeného Baobabu možno pripísať silné antioxidačné pôsobenie. Taníny nájdené v Baobab sú zodpovedné za jeho antibakteriálne aktivity, ktoré pôsobia proti infekciám.

Najlepší prášok z baobabu je prirodzene prášok zo surového plodu, spracovaný šetrným spôsobom tak, aby sa zachovali všetky pozitívne vlastnosti. RAW Baobabový prášok je najlepšou voľbou, pretože obsah Vitamínu C a ďalších dôležitých látok (okrem iného významných enzýmov) je zachovaný. Tradične sa baobabový plod nechá uschnúť na strome. Potom sa vyschnutá dužina pomelie a preoseje, vďaka čomu sa získava bledý prášok unikátnej arómy a chuti. Niektorí v ňom cítia citrusy alebo karamel. Čo sa týka nutričných látok, je baobab skutočná hviezda. Nie nadarmo ho mnohí označujú za superpotravinu tisícročia.

 

 

 

Zloženie baobabu Sacharidy 78g, z toho cukry 16g, Vláknina 50g z toho ( Pektín 37g), Bielkoviny 2,1g, Tuky iba 0,1 g, Vitamín C 270mg, Vitamin B6 0,17mg, Draslík 2270 mg, Vápnik 340mg, Železo 360mg, Horčík 148mg, Fosfor 63mg, Zinok 0,81mg Meď 0,63mg.

Vďaka týmto nutričným hodnotám je Baobab vhodný pre športovcov na použitie bezprostredne po tréningu na doplnenie elektrolytov, jednoducho rozpustením 2 čajových lyžičiek v litri čistej vody.

 

Ako užívať prášok z baobabu?

Denný príjem baobabového prášku pre zachovanie jeho prínosu pre naše zdravie je 1 čajová lyžička. V obdobiach zvýšenej záťaže organizmu (napríklad počas stresu, choroby alebo intenzívnych telesných či psychických výkonov) je vhodné dávku zvýšiť na 2-3 čajové lyžičky.

 

V podstate môžete Baobab uplatniť vo všetkých raw receptoch, podobne ako mleté orechy či rastlinné múky alebo rôzne dochucovadlá. Baobab je skvelou zložkou smoothies, rôznych koláčikov, studených polievok, dipov, dressingov, pudingov, muffinov, šalátov, proteínových nápojov či dokonca zmrzliny. Získavanie baobabového prášku je ekologické a etické, vzhľadom k tomu, že pri jeho spracovaní nájde prácu veľa ľudí a zber baobabových plodov napomáha zachovanie prirodzenej populácie týchto stromov v jeho pôvodnom prostredí.

TOP 10 prínosov prášku z Baobabu na zdravie a krásu

Podpora zažívania

Poznáte v súčasnosti niekoho kto by nemal nejaké problémy s trávením a žalúdkom? Určite nie. Dôvodom zažívacích problémov je v prvom rade konzumácia potravín s nízkym obsahom vlákniny. Prášok z baobabu obsahuje až 50% vlákniny (z toho polovica je rozpustná) ktorá zabezpečuje správne trávenie a bezproblémové pravidelné vyprázdňovanie. Baobab je tiež bohatý na Vápnik, ktorý pomáha zabezpečovať správnu činnosť tráviacich enzýmov.

Dodáva energiu

Vyrovnaný príjem a výdaj energie tí Baobab určite zabezpečiť pomôže - konkrétne jeho dôležité vitamíny. Vitamíny C a B6 pomôžu znížiť pocity únavy a malátnosti a pôsobením vitamínu C zaistí lepšiu vstrebateľnosť železa, ktoré správne nabudí vaše telo.

Podporí imunitu

Aby sme vedeli lepšie bojovať proti rôznym vírusovým ochoreniam a infekciám, je nutné sa pravidelne starať o posilňovaní imunitného systému. Baobab je najbohatším zrojom antioxidantov spomedzi ovocia. Je aj excelentným zdrojom vitamínu C a spolu s vitamínom B6 prispieva k posilneniu a správnemu fungovaniu našej imunity.

Anti age efekt

Mať zdravú pleť by nemalo byť len o tom aké a koľko krémov si dennodenne aplikujeme na tvár. Dôležitejšie ako vonkajšia výživa, je dodať pleti potrebné skrášľujúce látky zvnútra. Prečo to nevyskúšať práve prostredníctvom ovocnej dužiny Baobab! Vysoký podiel vitamínu C pomáha chrániť naše bunky pred vonkajším zaťažením a podporuje tvorbu Kolagénu v našej pleti. Okrem toho pomáha pri tvorbe vitamínu E ktorý "dohliada" pri regenerácii poškodenej pleti.

Krásna pokožka

Keďže Baobab obsahuje významné množstvo polyfenolov, je vhodným potravinovým doplnkom k dosiahnutiu pevnej a krásnej pokožky. Výskum ukázal, že práve Polyfenoly spôsobujú redukciu viditeľných dôsledkov starnutia - vrások. O mladšiu a hladšiu pokožku sa ďalej postarajú antioxidanty spomaľujúce starnutie buniek a vitamín C, ktorý stimuluje tvorbu kolagénu v pokožke.

 

 

Ideálny pred športovcov a rekonvalescentov

Čo zjete a vypijete pred a po cielené fyzickej aktivite je základným faktorom, ako sa bude tvoje telo vyvíjať a akú energiou sa "nabije". Správnou kombináciou nápojov a stravy naštartujete optimálny proces regenerácie, udržiavanie a rastu svalovej hmoty. Vitamín C, vitamín B1, vápnik a vitamín B6 prispievajú k správnej funkcii metabolizmu. Draslík a vápnik zaisťujú primeranú funkciu svalov a vitamín B1 pomáha podporovať správnu srdcovú činnosť.

Detoxikácia organizmu

Vitamín C je dôležitou látkou na očistu tela, pretože umožňuje, aby sa bunky zbavovali škodlivých látok ktoré by mohli poškodiť bunky nášho organizmu. Nedostatok vitamínu C spôsobuje, že nahromadené nespracované toxíny musí pečeň spracovať, čím je vystavená zbytočné záťaži a "nadmerné aktivite".

Optimálny krvný tlak

Vysoký krvný tlak je strašiakom 21. storočia. Následkom môžu byť rôzne druhy vážnych ochorení a chronických ťažkostí. Jedinou pomocou je zmena životného štýlu a stravovacích návykov. Vitamín B6 obsiahnutý v superpotravinu Baobab prispieva k údržbe a tvorbe krvných buniek ktoré sú nevyhnutné pre zdravé srdce.

Kontrola hladiny cukru v krvi

Aduna Baobab obsahuje takmer 50% vlákniny, z toho polovica, ktorá je rozpustná(pektín), pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi. Vysoký podiel rozpustnej vlákniny je vhodný pre diabetikov typu 2, pretože podporuje postupné uvoľňovanie cukru v krvnom obehu, čím predchádza náhlym výkyvom nežiaduce hladiny cukru .

Ako používať Baobab

 

V podstate môžete baobab uplatniť vo všetkých raw receptoch, podobne ako mleté

orechy, či rastlinné múky alebo rôzne dochucovadlá ( karob , matcha, atď). Baobab je

skvelou zložkou smoothies, rôznych koláčikov, studených polievok, dipov, dressingov,

pudingov, muffinov, šalátov, proteínových nápojov či dokonca zmrzliny.

Hrozí nám nejaké nebezpečenstvo od zelených potravín ako je chlorella, mladý jačmeň, spirulina ? Určite nie Čítajte viac...

Serotonín a melatonín - hormóny dobrej nálady, šťastia a pokojného spánku v Mladom jačmeni.Čítajte viac...

Pitný režim, koľko sa má vypiť za deň, keď užívam zelené potraviny... Čítajte viac...

Fykocyanín - modrozelená perla. Asi sa pýtate, čo je Fykocyanín zač a čo vlastne dokáže?... Čítajte viac...

Prečo užívať Chlorellu alebo Spirulina: Zo všeobecného hľadiska možno tvrdiť, že ide o prírodné suroviny, ktoré prispievajú v mnohých oblastiach k podpore ľudského zdravia... Čítajte viac...

Partneri