Úvod » Maca peruánsky Žen-Šen

Maca


MACA  peruánsky Žen-Šen

RAW (minimálne spracovaný) koreň rastliny MACA sa môže stať najsilnejšou super potravinou pre podporu výkonnosti a vitality vo vašom arzenály. Hlavné prínosy užívania rastliny MACA spočívajú vo zvýšení výdrže, energie, podpore imunitného systému, redukcii chronickej únavy a kompletnej podpore endokrinného systému. Koreň Maca  pochádza z hornatých Ánd,  kde ho domorodci používajú pre jeho povzbudzujúce účinky a na prípravu jedla viac ako 1000 rokov.

 

 

História peruánskeho Super koreňa

Už od doby Inkov národy žijúce v Andách poznali tajomstvo posvätného koreňa Maca. Kmeňoví bojovníci užívali koreň MACA na zvýšenie energie a vytrvalosti. Boli cenené hlavne jej účinky na sexuálnu potenciu a plodnosť. Španieli oceňovali jej liečivé vlastnosti natoľko, že ho používali ako platidlo. MACA rastie v nadmorských výškach 3000- 4000 m. Patrí do čeľade kapustovité. Jej malé listy však nemajú z hľadiska výživy veľký význam. Jej sila je skrytá pod zemou. Aby mohla prežiť v drsných podmienkach ukladá si v koreni viac výživných látok ako iné podobné rastliny. Toto je základ, ktorý tvorí obrovský potenciál koreňa Maca, ktorý stojí vďaka svojim vitalizujúcim vlastnostiam na najvyšších priečkach  medzi potravinami.  Je to potravina  vhodná pre tých, ktorí žijú životným štýlom, kde vytrvalosť a schopnosť prispôsobiť sa stresu sú nevyhnutné.

 

Podrobný popis rastliny MACA

Maca (ma-Kuh  Lepidium meyenii, Lepidium peruvianum Chacon) je často považovaná za dokonalý adaptogén (prírodná látka, ktorá normalizuje a upravuje systémy tela). Tento korenisto nasladlý, na živiny bohatý koreň je jeden z najlepších prírodných uvoľňovačov stresu. Umožňuje organizmu, aby sa lepšie prispôsobil životným situáciám. Adaptačné účinky MACA nie sú zamerané len na jednu telesnú funkciu, ale skôr na stabilizáciu takmer všetkých telesných systémov. Prášok z koreňa maca poskytuje celkovú pohodu pre kardio, lymfatické, nervové a endokrinné systémy.  Je jemne povzbudzujúci, ale nespôsobuje prestimulovanie. MACA  tiež nazývaná  peruánsky ženšen, bola používaná po stáročia pre zvýšenie libida a  podporu plodnosti  u mužov aj žien. Prášok z koreňa rastliny MACA prirodzene energizuje a udržiava optimálnu pohodu  (Welness).

RAW, šetrne víťažok z koreňa MACA je jedným z najlepších spôsobov obrany proti stresu, prirodzene pomáha telu podávať optimálny výkon. Vedci v koreňi Maca identifikovali štyri alkaloidy, ktoré podporujú endokrinný systém, čím stabilizujú hormonálnu tvorbu. Táto výživná super potravina obsahuje vitamíny, rastlinné steroly, minerály, aminokyseliny a  prospešné rastlinné tuky ktoré pomáhajú optimalizovať telesné funkcie. Obsahuje  sedem z deviatich esenciálnych aminokyselín (ktoré si telo nevie vytvoriť samo a môže ich prijímať  len formou potravy). Okrem toho obsahuje minerály a stopové prvky: železo, horčík, vápnik,  fosfor, vitamíny skupiny B, vlákninu kyselinu linolovú a iné..

Pestovanie a spracovanie

Naša MACA  je organicky pestovaná v Peruánskych Andách. Podnebie a čistota prostredia sú zárukou najvyššej kvality produktov.. Korene dospelých rastlín sa zbierajú a následne sa sušia za prísnych hygienických podmienok. Sušené korene sa potom melú na jemný prášok. Tento sa potom exportuje do Veľkej Británie, kde sa ďalej spracúva v moderných farmaceutických prevádzkach. Vo výrobe nie sú požité žiadne ďalšie prísady a produkty obsahujú iba 100% čistý ekologicky pestovaný prášok z koreňa MACA.

Prášok z koreňa MACA v dnešnej dobe. Dnes už nielen vegetariáni, vegáni, vyznávači surovej stravy, ale aj športovci, vyznávači outdoorových aktivít a v neposlednej rade a kulinársky nadšenci oceňujú prášok z koreňov Maca.  Korenistá a zároveň  sladká chuť koreňa je považovaná za pochúťku. RAW prášok pochádza z koreňov, ktoré sa sušia pri nízkych teplotách, pre zachovanie dôležitých živín. Koreň sa po usušení jemne zomelie na prášok vhodný pre použitie v rôznych potravinách. Je vhodný ako prídavok do jedál pri varení aj pečení.  Môžete ho použiť pri varení celozrnnej kaše (ovos, pohánka, quinoa) alebo do pečiva, pridať lyžičku do svojho obľúbeného ovocného, alebo zeleninového nápoja, či pridaním lyžice do jogurtu ho premeniť na  „superpotravinu“

Hlavné benefity prášku MACA

Zatiaľ čo veľa výskumov ohľadom rastliny MACA ešte  stále prebieha, niektoré z možných prínosov  sú  nasledovné:

 • je účinná pri zvyšovaní energie, výkonnosti a vytrvalosti
 • je vhodná pri redukčných diétach ( zvyšuje pocit nasýtenia a potláča pocit hladu) 1*
 • spomaľuje vstrebávanie cukrov ( znižuje glikemický index, čím stabilizuje hladinu krvnej glukózy) 1*
 • je bohatá na fytonutrienty, vitamíny, minerálne látky a aminokyseliny
 • je prospešná pri podpore a posilneniu imunitného systému
 • je prospešná pre podporu celkovej harmonizácie
 • prispieva k zvýšeniu duševnej pohody
 • je užitočná pri znižovaní chronickej únavy
 • podporuje funkcie nadobličiek
 • je prospešná pre tvorbu nadobličkových endrogénov ( pohlavných hormónov)
 • podporuje stimuláciu plodnosti u mužov aj žien
 • podporuje zvýšenie obsahu kyslíka v krvi
 • môže byť efektívna pre zvýšenie libida

1* Maca a powerful ingredient for functional foods. International Food Research Journal 20(3): 1293-1300 (2013) Dipartimento di Scienze Farmaceutiche, Universit? della Calabria, Arcavacata di Rende (CS) 87036, Italia

Nutričné hodnoty na 100 g

energia    325 kcal/1381 kJ

Tuky celkom                 4 g.

z toho nasýtené            0 g

z toho trans mastné     0 g

Bielkoviny                   14 g

Sacharidy                   71 g

Z toho vláknina             8 g

 

Prášok z koreňa MACA je vhodný ako podpora pri hormonálnej substitučnej terapii  a pri  potláčaní klimakterických príznakov u žien. Maca sa používa aj ako tzv. adaptogén, čo znamená, že pomáha organizmu bojovať proti stresu, podobne ako v Ázii ženšen, práve preto nazývajú túto rastlinu tiež „Peruánsky ženšen“ alebo „Andský ženšen“.

Od poručené užívanie:

Odporúčaná denná dávka je 2-3 lyžičky (10-15g).  Rozdeľte ju rovnomerne do 2-3 dávok. Rovnako ako u všetkých práškových superpotravín, počúvajte svoje telo ako reaguje, aby ste zistili., aká dávka Vám vyhovuje. Odporúčame, aby ste začali s menšou dennou dávkou a ak je to žiaduce, postupne zvýšiť, alebo znížiť dennú dávku.

Prášok je výborný vo forme nápoja spolu s kakaom. Tiež odporúčame prášok miešať s ovocnými, alebo zeleninovými  šťavami, sójovým mliekom a jogurtom.  Tepelnou úpravou prášok stráca svoje účinky. Preto ho odporúčame používať čo najmenej tepelne upravený.

Pokyny pre skladovanie:

•Vyvarujte sa pôsobeniu tepla. Prášok zostane čerstvý, ak sa uchováva pri  teplote 5-25o C.

•Nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu.

•Obal po každom použití vždy starostlivo uzavrite

•Uchovávajte prášok na suchom mieste, a vyhnite sa kontaktu s vlhkosťou.

 

Upozornenie:

Tento produkt je iba doplnkom zdravej výživy. Nemá schválené liečivé účinky a nejedná sa o liek. Výrobok nie je určený k použitiu ako náhrada pestrej stravy. Ukladajte mimo dosahu detí. Minimálna trvanlivosť vyznačená na obale.

Schválené rozhodnutím UVZSR : OHVBPKV/7498/2013/Kr

Hrozí nám nejaké nebezpečenstvo od zelených potravín ako je chlorella, mladý jačmeň, spirulina ? Určite nie Čítajte viac...

Serotonín a melatonín - hormóny dobrej nálady, šťastia a pokojného spánku v Mladom jačmeni.Čítajte viac...

Pitný režim, koľko sa má vypiť za deň, keď užívam zelené potraviny... Čítajte viac...

Fykocyanín - modrozelená perla. Asi sa pýtate, čo je Fykocyanín zač a čo vlastne dokáže?... Čítajte viac...

Prečo užívať Chlorellu alebo Spirulina: Zo všeobecného hľadiska možno tvrdiť, že ide o prírodné suroviny, ktoré prispievajú v mnohých oblastiach k podpore ľudského zdravia... Čítajte viac...

Partneri