Zdravie poradňa
Produkcia mäsa má čoraz väčšie dopady na našu planétu

Produkcia mäsa má čoraz väčšie dopady na našu planétu

Produkcia mäsa má čoraz väčšie dopady na našu planétu

Prečo môžu rastlinné alternatívy mäsa byť nápomocné pre našu planétu? Pretože neustále narastajúca konzumácia a opakovaná produkcia živočíšnych zdrojov bielkovín má na naše životné prostredie čoraz väčší a negatívnejší dopad. Ekológia a vplyv ľudskej spotreby je téma, pred ktorou mnohokrát zatvárame oči, ale stoja pred nami fakty, ktoré je čoraz ťažšie prehliadať.

Amerika je najväčším producentom a spotrebiteľom mäsa

Z hľadiska celosvetového priemeru spotreby mäsa patrí Slovenská republika medzi krajiny, kde je spotreba mäsa (kg na hlavu/ rok) až dvojnásobne vyššia v porovnaní s celosvetovým priemerom, pričom prieskumy ukazujú, že neustále stúpa. Prieskumy ukazujú, že počas roku 2017 zjedol v priemere každý Slovák minimálne 60 kilogramov mäsa. Z prieskumov ďalej vyplýva, že najčastejšie konzumovaným mäsom je bravčové. Z hľadiska spotreby mäsa však naša krajina, ale i celkovo Európska Únia podstatne zaostávajú v rebríčku za Amerikou, ktorá má v tomto ohľade svoje prvenstvo. Pri produkcii mäsa dochádza ku vzniku skleníkových plynov, ako sú predovšetkým CO2 (Oxid uhličitý) a metán. Súčasnosť nám dáva varovné signály, že až 15% z celkového množstva vzniknutých skleníkových plynov je vytvorených produkciou mäsa. Zdrvujúce a nenávratne následky produkcie mäsa, ktoré zasiahnu našu planétu, nie sú už tak ďaleko od reality. Vedeli ste, že pri produkcii 1 kg hovädzieho mäsa vzniknú skleníkové plyny v množstve, ktoré možno prirovnať k jazde autom dlhej až 95 km? Myšlienka, že ročne zjeme 60 kg mäsa, nás môže zaviesť až k výpočtom toho, koľko skleníkových plynov by vytvorila naša jazda autom v prípade, že túto spotrebu vynásobíme 95-timi kilometrami.

Rastie populácia a s ňou i záujem o živočíšne bielkoviny

Naša populácia neustále narastá a v priebehu najbližších 30 rokov je očakávané jej rozšírenie o takmer dve miliardy ľudí. Dobrá správa pre ekonomiku potravinárskeho priemyslu je, že konzumácia a produkcia mäsa preto nikdy nepadne do úzadia, zlá správa pre našu planétu znie, že sa bude neustále zvyšovať vznik skleníkových plynov, ktoré majú na svedomí globálne otepľovanie. Vedec Joseph Poore z univerzity v Oxforde na základe svojich výskumov potvrdil, že obmedzenie konzumácie mäsa je tou najideálnejšou alternatívou zníženia vzniku skleníkových plynov, globálneho okyslenia, ale i množstva využívanej pôdy a vody, ktorá sa pri výrobe mäsa a mliečnych výrobkov spotrebuje. V dôsledku narastajúcej populácie a neustále narastajúceho vzniku skleníkových plynov, spotreby pôdy a vody sa natíska i ďalší otáznik, ktorým sú pochybnosti, či vôbec bude možné naďalej produkovať mäso v dostatočnom množstve? Chov dobytka potrebuje čoraz väčšie plochy pre chov, čo má opäť výrazný vplyv z hľadiska trvalej udržateľnosti. Spotreba mäsa nie je však jediná kategória, ktorá si pýta po výraznom znížení. Problematickou sa stáva i produkcia mliečnych výrobkov.

Viete, čo je to uhlíková neutralita?

Vyspelé európske krajiny sa v dôsledku klimatickej hrozby prikláňajú k záväzku dosiahnuť na sklonku roku 2050 uhlíkovú neutralitu. Čo to pre našu planétu znamená? Uhlíková neutralita predstavuje len také množstvo produkcie Oxidu uhličitého, ktoré sú tieto krajiny schopné regenerovať. Odborníci upozorňujú na nevyhnutnosť obmedzenia tvorby skleníkových plynov. Možno si pomyslíme, že nás sa to netýka, veď predsa nemáme ako priložiť ruku k dielu a ochrániť našu planétu. Opak je pravdou, pretože práve zmena prístupu každého jedného konzumenta mäsa je kľúčom k zmene. Kde začať? Úplne obmedzenie konzumácie mäsa a živočíšnych zdrojov bielkovín je radikálna zmena, ku ktorej sa ťažko prikloniť okamžite, avšak malé kroky vedú k veľkým veciam, preto je odporúčaná postupná, aspoň čiastočná náhrada mäsa rastlinnými alternatívami bielkovín. BioCare neustále napreduje a snaží sa priložiť ruku k dielu svojim ekologickým prístupom, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo do svojho sortimentu zaraďujeme rastlinné alternatívy bielkovín. Chceme Vás zoznámiť s našou novinkou od Nustrisco, ktorou je 100% prírodný výrobok NEMASO.

   
Civilzačné choroby a metabolický syndróm

Podľa údajov svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dnes trpí 15-30% populácie civilizačnými chorobami. Hlavne v najvyspelejších krajinách je tento problém najvypuklejší a výskyt týchto chorôb je ešte vyšší 30-40%. Straty spôsobené v dôsledku civilizačných chorôb sa rátajú na miliardy. Medzi civilizačné choroby patria hlavne:

  • artritída
  • diabetes
  • choroby srdcovo cievneho systému
  • obezita
  • nádorové ochorenia
  • depresie
  • parkinsonova choroba
  • poruchy imunitného systému
  • alergie
  • alzahaimerova choroba
  • metabolické poruchy
  • zvýšená hladina cholesterolu

Počet ľudí trpiacich civilizačnými chorobami stále rastie. Môže to byť dôsledok nevhodnej životosprávy, (napätie, stres, nesprávna výživa...) alebo diagnostikovanej choroby. K najčastejším prehreškom životosprávy, ktoré vedú k únave, nepohode a strate celkovej kondície, patrí:

 

  • Zlá výživa: Príčinou únavy býva často prejedanie sa, ktoré zaťažuje celý organizmus a komplikuje príjem kyslíka. Prekyslenie organizmu a problémom sú, samozrejme, aj redukčné diéty a nedostatok výživných látok.
  • Nedostatok tekutín. Väčšina ľudí sa napije až pri pocite smädu, čiže pri určitej miere dehydratácie, čo vyvoláva pocit únavy.
  • Nedostatok fyzickej aktivity. Nedostatok pohybu komplikuje krvný obeh a vylučovanie odpadových látok z organizmu, čo vedie k "neidentifikovateľnej" únave.
  • Lieky. Časté a svojvoľné užívanie liekov môže vyvolávať pocit veľmi silnej únavy. To je jeden z dôvodov, prečo niektorí ľudia neradi užívajú lieky – majú príliš často pred očami, čo takýto "jedálny lístok" s nimi dokáže.
  • Duševná hygiena. Vnímať televíziu, ktorá má byť zdrojom informácií, ako spôsob relaxácie, patrí k "veľkým omylom ľudstva". Televízia je priam "vysávačom energie". Keď ľudia s trvalými príznakmi únavy dostali striktný zákaz "televíznej kultúry", do troch týždňov sa viditeľne zregeneroval.
  • Stereotyp a nuda. Fádny denný program, množstvo povinností, nedostatok voľného času a koníčkov, uponáhľanosť a neustále plytvanie energiou vedú k pocitu prázdnoty, "vyhorenia" a nepretržitej únave; a tá sa podľa odborníkov "šíri ako mor"...

Týkajú sa vás civilizačné ochorenia?

  • Trpíte obezitou? (meriate v páse viac ako 102 cm muži alebo 88 cm ženy)
  • Máte zvýšený krvný tlak? (viac ako 130 / 80 mm Hg
  • Máte zvýšenú hladinu cukru v krvi? (viac ako 5,6 mmol/l nalačno)
  • Máte zvýšenú hladinu tukov (triglyceridov) v krvi? (viac ako 1,7 mmol/l
  • Máte zníženú hladinu “dobrého” HDL cholesterolu? (menej ako 1,0 mmol/l muži či menej ako 1,2 mmol/l ženy)

Ak ste odpovedali aspoň na tri otázky ÁNO, potom je vysoká pravdepodobnosť, že aj Vy patríte medzi ľudí trpiacich na civilizačné ochorenia. postihuje 30 až 40% populácie a predstavuje priame ohrozenie života. S narastajúcim vekom a hmotnosťou stúpa jeho výskyt. Je priamym dôsledkom súčasného životného štýlu (sedavé zamestnanie, príjem nadmerného množstva jedla, nedostatok pohybu, stres, ...). Až 85% ľudí, diagnostikovaných na niektoré z civilizačných chorôb, má nadváhu. Nadváha nesie podľa vedeckých výskumov hlavnú zodpovednosť za vznik cukrovky 2. typu, vysokého krvného tlaku a porúch metabolizmu tukov. Každé z týchto ochorení predstavuje vysoké riziko pre vznik závažných srdcovo-cievnych porúch. Zákerné pritom je, že predzvesti týchto ochorení necítime a prídu pomaly bez toho, aby sme to zbadali.


Proti civilizačným chorobám je možné efektívne bojovať!

Ak je hlavnou príčinou vzniku civilizačných chorôb nadváha, je potrebné začať práve tu. Ako na to? Máme pre vás riešenie! Je to pestrá strava bohatá na váživné látky, ktorú kunzumujeme podľa možnosti upravenú čo najšetrnejšie, pravidelný pohyb a duševná hygiena.

Hrozí nám nejaké nebezpečenstvo od zelených potravín ako je chlorella, mladý jačmeň, spirulina ? Určite nie Čítajte viac...

Serotonín a melatonín - hormóny dobrej nálady, šťastia a pokojného spánku v Mladom jačmeni.Čítajte viac...

Pitný režim, koľko sa má vypiť za deň, keď užívam zelené potraviny... Čítajte viac...

Fykocyanín - modrozelená perla. Asi sa pýtate, čo je Fykocyanín zač a čo vlastne dokáže?... Čítajte viac...

Prečo užívať Chlorellu alebo Spirulina: Zo všeobecného hľadiska možno tvrdiť, že ide o prírodné suroviny, ktoré prispievajú v mnohých oblastiach k podpore ľudského zdravia... Čítajte viac...

Partneri